Wampirzy lifting

Zabiegi z wykorzystaniem krwi własnej pacjenta (osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa).

Dolina łez 

Powstaje pod oczami. To ciemniejsze „dołki”, zagłębienia oddzielone od policzków linią biegnącą od wewnętrznych kącików oczu. Pojawiają się, gdy, wraz z wiekiem, skóra wiotczeje. Powodują, że traci ona swój blask, a twarz wygląda na zmęczoną. 

Marionetki 

Bruzdy ciągnące się od kącików ust ku brodzie. Na ich powstawanie nie mamy wpływu – to efekt starzenia się skóry oraz działania grawitacji. Na początku bruzdy są płytkie, ale z czasem, gdy się pogłębiają, twarz zaczyna wyglądać… groźnie. 

Naszyjnik Venus 

Skoro naszyjnik, to – na szyi. Chodzi o podłużne bruzdy, układające się poziomo, właśnie na wzór naszyjnika. Takie zmarszczki są przypadłością kobiet dojrzałych – zdradzają wiek jako najbadziej widoczna oznaka starości. 

Kod kreskowy, czyli zmarszczki palacza 

Charakterystyczne pionowe wgłębienia (kreski) tworzące się wokół ust, głównie nad wargą górną. Nazywane zmarszczkami palacza, gdyż często pojawiają się właśnie u osób palących (ze względu na układ ust podczas trzymania w nich papierosa). Takie zmarszczki mogą oczywiście występować także u niepalących – jako mimiczne. Ich tworzeniu sprzyja na przykład wykonywanie tzw. dziubka, a nawet zbyt intensywne poruszanie ustami czy częste picie napojów przez słomkę.

Królicze zmarszczki 

Poziome załamania na grzbiecie nosa, powstające, gdy nasz nos wykonuje ruchy podobne właśnie do tych króliczych. A dzieje się to na przykład podczas śmiechu czy mrużenia oczu, gdy mocno świeci słońce. Kiedy z kolei skóra zaczyna się starzeć, załamania zmieniają się już w widoczne zmarszczki. 

Kurze łapki (zwane także zmarszczkami śmiechu)

Zmarszczki wokół zewnętrznych kącików oczu – efekt mrużenia oczu i, niestety, częstego uśmiechania się. Ponieważ powstają, gdy dużo się śmiejemy, są charakterystyczne także dla ludzi młodych. Jedno jest pewne: trudno uchronić się przed ich powstaniem. 

Lwia bruzda 

Zmarszczki pionowe, występujące między brwiami. Są mimiczne, pojawiają się, gdy ściągamy krwi ku dołowi. Często dzieje się tak np. w pracy, podczas dużego wysiłku umysłowego. Osoby z lwimi bruzdami wyglądają zawsze na spięte, a nawet zagniewane. 

Chomiki 

To opadające policzki. Ubywa tkanki tłuszczowej, spada kolagen i elastyna, skóra się starzeje, jest mniej jędrna i… twarz traci owal. Na opadające policzki uskarżają się już kobiety po 40. roku życia. Nierzadko wpływ na tę przypadłość mają zmiany hormonalne w okresie menopauzy, ale ważna, jak zawsze, jest genetyka. Co ciekawe – nie bez wpływu pozostaje zbyt intensywna ekspozycja na słońce. 

Bruzdy nosowo-wargowe

Fałdy skóry przy kącikach ust, biegnące do linii nosa. Powstają w wyniku utraty kolagenu. Skóra traci wiotkość, ściągana jest ku dołowi. Takie wgłębienia pojawiają się nawet u dwudziestolatek, a potem, wraz z wiekiem, pogłębiają. Niestety, osoby odchudzające się, nagle tracące wagę, mogą głębokie bruzdy mieć dużo szybciej. Oczywiście, odpowiedzialna jest tu również genetyka, dlatego u jednych bruzdy są bardzo widoczne, a u innych – ledwie zarysowane. 

Broda brukowana (lub broda jak skórka pomarańczy)

To bardzo charakterystyczne zmarszczki – broda wygląda, jakby się gniotła, a dzieje się tak zawsze przy jej napinaniu. Taka broda powstaje w wyniku pracy mięśni, ale i procesu starzenia się skóry. Utrata jędrności czy nawilżenia powoduje, że „zagniecenia” są coraz bardziej widoczne. 

Bruksizm 

Nawykowe, nieświadome zaciskanie szczęk, zgrzytanie zębami. Najczęściej dolegliwość pojawia się w nocy, powodując bóle głowy, ale i pękanie, ścieranie się zębów, przeskakiwanie żuchwy, ból szyi.